VolleyTimes

Media & Press 〰️

Russian Cup: all results of November 26 – 13 points for Setter Pankov!

2 min read

After the two games played yesterday, another 6 matches of the semifinal rounds of the Russian Cup were played today.

In Pool A, Dinamo Moscow (with Sokolov at rest) made its debut with a clear 3-0 over ASK Nizhniy Novgorod. For the Dinamo’s setter, Pavel Pankov, 13 points (with 8 aces)!
On the same Pool, victory also for Ural Ufa against Yugra Samotlor Nizhnevartovsk.

In Pool B, Lokomotiv Novosibirsk (who wasted a 10-5 lead in the third set) struggled more than expected to win against young Fakel, but with 3-1 they mortgaged the qualification to F4.
Also Belogorie Belgorod, who defeated Yenisey Krasnoyarsk 3-1 leaving Al Hachdadi and Petric at rest, continues to fight for the first place (at least mathematically, but in reality with very few chances).

No upsets In POOL C: victories as expected for Kuzbass Kemerovo over Neftyanik Orenburg, and Zenit Kazan over Dinamo LO.

_____________________

🏐| RUSSIAN CUP 2021 | Results & Program

| POOL A @ Moscow

👉🏼 November 26

• Ural Ufa – Yugra Samotlor Nizhnevartovsk 3-1 (28:26, 25:18, 23:25, 25:18)
Top Scorers: Rybakov 17, Charapovich 11, Maréchal 11, Piun 11; Pozdniakov 11, Shpilev 11, Shkredau 9, Pluzhnikov 7.

• Dinamo Moscow – ASK Nizhniy Novgorod 3-0 (25:23, 25:16, 25:23)
Top Scorers: Podlesnykh 15, Pankov 13, Bogdan 9, Vlasov 6; Andric 14, Lyamin 9, Kuhno 6, Titich 5.

| November 27
Ural Ufa – ASK Nizhniy Novgorod 3-1 (25:22, 23:25, 25:23, 25:21)
Yugra Samotlor Nizhnevartovsk – Dinamo Moscow 0-3 (21:25, 23:25, 22:25)

| November 28
ASK Nizhniy Novgorod – Yugra Samotlor Nizhnevartovsk 1-3 (20:25, 25:20, 20:25, 24:26)
Dinamo Moscow – Ural Ufa 3-1 (25:17, 30:28, 20:25, 25:17)

Standings:
Dinamo Moscow 3
Ural Ufa 3
Yugra Samotlor Nizhnevartovsk 0
ASK Nizhniy Novgorod 0.

_____________________

| POOL B @ Novosibirsk

| November 25
Fakel Novy Urengoy – Yenisey Krasnoyarsk 3-2 (23:25, 28:26, 25:21, 27:29, 15:11)
Lokomotiv Novosibirsk – Belogorie Belgorod 3-0 (25:20, 30:28, 30:28)

👉🏼 November 26
• Belogorie Belgorod – Yenisey Krasnoyarsk 3-1 (33:35, 26:24, 25:19, 25:20)
Top Scorers: Sidenko 26, Masliev 20, Tetyukhin 17, Samoylenko 8; Klets 21, Skrimov 17, Iereshchenko 14, Kritskyi 8.

• Lokomotiv Novosibirsk – Fakel Novy Urengoy 3-1 (27:25, 25:20, 23:25, 31:29)
Top Scorers: Savin 19, Luburic 19, Lyzik 13, Kurkaev 12; Babkevich 24, Dineikin Jr. 12, Kurbanov 11, Melnikov 8.

| November 27
Fakel Novy Urengoy – Belogorie Belgorod 0-3 (24:26, 20:25, 17:25)
Yenisey Krasnoyarsk – Lokomotiv Novosibirsk 2-3 (21:25, 25:23, 16:25, 25:20, 14:16)

Standings:
Lokomotiv Novosibirsk 6
Fakel Novy Urengoy 3
Yenisey Krasnoyarsk 2
Belogorie Belgorod 1.

_____________________

| POOL C @ Kazan

👉🏼 November 26

• Kuzbass Kemerovo – Neftyanik Orenburg 3-1 (25:19, 18:25, 25:18, 25:21)
Top Scorers: Papazov 20, Markin 17, Pakshin 10, Krsmanovic 7; Iakovlev 19, Botin 11, Nikitin 9, Biarda 7.

• Zenit Kazan – Dinamo LO 3-0 (25:22, 25:18, 25:19)
Top Scorers: D.Volkov 15, Bednorz 13, Mikhyalov 8, A. Volkov 7; Purin 9, Zhigalov 8, Shenkel 7, Pirainen 5, Ivovic 5.

| November 27
Dinamo LO – Kuzbass Kemerovo 1-3 (25:14, 19:25, 18:25, 22:25)
Zenit Kazan – Neftyanik Orenburg 3-0 (25:22, 25:16, 25:23)

| November 28
Neftyanik Orenburg – Dinamo LO 0-3 (23:25, 20:25, 19:25)
Kuzbass Kemerovo – Zenit Kazan 0-3 (17:25, 19:25, 25:27)

Standings:
Zenit Kazan 3
Kuzbass Kemerovo 3
Neftyanik Orenburg 0
Dinamo LO 0.

_____________________

Formula: the winner of each Pool qualified to Final Four @ Saint Petersburg, with Zenit Saint Petersburg already qualified as hoster.

Random-Times.com | Volleytimes.com | Copyright 2025 © All rights reserved.