PLUSLIGA 2023/24
FIRST LEG – SECOND LEG – PLAYOFFS
____________________
MORE:
đđź All Poland’s Articles
đđź All our Photogalleries
____________________
FINAL
GAME 1
Wednesday April 24, 2024
⢠20.30 (Local Time) | Aluron CMC Warta Zawiercie (2) – JastrzÄbski WÄgiel (1) 0-3 (18:25, 25:27, 23:25) Series: 0-1
GAME 2
Saturday April 27, 2024
⢠18.00 (Local Time) | JastrzÄbski WÄgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie 1-3 (25:27, 25:22, 19:25, 23:25) Series: 1-1
GAME 3
Sunday April 28, 2024
⢠14.45 (Local Time) | JastrzÄbski WÄgiel – Aluron CMC Warta Zawiercie 3-1 (25:19, 21:25, 25:23, 25:18) Series: 2-1
____________________
FINAL 3rd PLACE
GAME 1
Tuesday April 23, 2024
⢠20.30 (Local Time) | Asseco Resovia RzeszĂłw (4) – Projekt Warszawa (3) 0-3 (25:27, 28:30, 19:25) Series: 0-1
GAME 2
Friday April 26, 2024
⢠20.30 (Local Time) | Projekt Warszawa – Asseco Resovia RzeszĂłw 3-0 (26:24, 29:27, 25:21) Series: 2-0
____________________
SEMIFINALS
GAME 1
Wednesday April 17, 2024
⢠17.30 (Local Time) | Asseco Resovia RzeszĂłw (4) – JastrzÄbski WÄgiel (1) 2-3 (32:30, 21:25, 28:30, 25:22, 10:15) Series: 0-1
⢠20.30 (Local Time) | Projekt Warszawa (3) – Aluron CMC Warta Zawiercie (2) 0-3 (24:26, 16:25, 25:27) Series: 0-1
GAME 2
Saturday April 20, 2024
⢠14.45 (Local Time) | JastrzÄbski WÄgiel (1) – Asseco Resovia RzeszĂłw (4) 3-2 (25:20, 20:25, 25:27, 29:27, 15:13) Series: 2-0
⢠17.30 (Local Time) | Aluron CMC Warta Zawiercie (2) – Projekt Warszawa (3) 3-1 (22:25, 25:18, 25:22, 25:17) Series: 2-0
____________________
QUARTERFINALS
GAME 1
Wednesday April 10, 2024
⢠18.20 (Local Time) | Indykpol AZS Olsztyn (8) – JastrzÄbski WÄgiel (1) 0-3 (18:25, 16:25, 19:25) Series: 0-1
⢠21.00 (Local Time) | PSG Stal Nysa (7) – Aluron CMC Warta Zawiercie (2) 0-3 (26:28, 19:25, 19:25) Series: 0-1
Thursday April 11, 2024
⢠18.20 (Local Time) | Trefl GdaĹsk (5) – Asseco Resovia RzeszĂłw (4) 2-3 (19:25, 27:25, 25:23, 16:25, 11:15) Series: 0-1
⢠21.00 (Local Time) | BOGDANKA LUK Lublin (6) – Projekt Warszawa (3) 1-3 (25:23, 13:25, 19:25, 19:25) Series: 0-1
GAME 2
Saturday April 13, 2024
⢠14.45 (Local Time) | JastrzÄbski WÄgiel (1) – Indykpol AZS Olsztyn (8) 3-1 (21:25, 25:14, 25:13, 25:23)
⢠17.30 (Local Time) | Aluron CMC Warta Zawiercie (2) – PSG Stal Nysa (7) 3-2 (23:25, 20:25, 25:15, 25:21, 15:9)
Sunday April 14, 2024
⢠14.45 (Local Time) | Projekt Warszawa (3) – BOGDANKA LUK Lublin (6) 0-3 (20:25, 22:25, 19:25) GOLDEN SET: 15:12
⢠17.30 (Local Time) | Asseco Resovia RzeszĂłw (4) – Trefl GdaĹsk (5) 3-1 (26:28, 25:23, 25:14, 25:16)
____________________
FIRST LEG – SECOND LEG – PLAYOFFS
____________________
MORE:
đđź All Poland’s Articles
đđź All our Photogalleries
____________________